Свет

Снегот предизвика хаос во Хрватска: Далмација отсечена, луѓе спиеја во автомобили

Снег предизвика целосен колапс на сообраќајот и ја отсече Далмација од остатокот од Хрватска. Од вчера во 14 часот и 30 минути поради огромното количество на снег и бурен ветер нема слободен патен правец за ниту една група возила од правец на Далмација кон внатрешноста.

Затоа беа отворени прифатни центри во Грачац, Госпиќ, Обровац и Книн. На терен се и спасувачки екипи кои помагаат да се извлечат заглавените од снегот. „Индекс“ дознава и дека најмалку 25 возила ја игнорирале забраната и влегле во затворениот дел од автопатот А1 кај тунелот Свети Рок. Поради ова тие се заглавија во снегот и сега екипите на ХАЦ се обидуваат да ги извлечат.

Покрај снегот, возачите ги мачи и силен дожд, кој дува со брзина од околу 150 километри на час и на моменти е вистинска снежна бура.

Во внатрешноста облачно, повремено со слаб снег, почеста на планините. На Јадранот ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд или врнежи, главно во Далмација, а во северниот дел, претежно во подножјето на Велебит, може да има снег кој ќе го носи засилен ветер, прогнозира Државниот хидрометеоролошки завод (ДХМЗ).

Ќе дува умерен до засилен северен и североисточен ветер. На Јадранот силно невреме, во подножјето на Велебит во првиот дел од денот со налети и урагани, а на крајниот југ умерен до засилен јужен ветер. Највисоката дневна температура од -1 до 4, на Јадранот од 6 на север до 13 Целзиусови степени на југ.

Тагови

Поврзани вести