Фото

Забава

Новата мис на светот доаѓа од Чешка

  „Да се биде крунисана за Мис на светот е остварување на сон. Длабоко сум почестена што ги претставувам мојата…
Фото

„Кревет од мраз“ прогласена за најдобра фотографија на див свет

„Иако климатските промени се најголемиот предизвик со кој се соочуваме, се надевам дека оваа фотографија инспирира надеж. Сè уште има…
Фото

Единствените колор фотографии од површината на Венера

Најекстремната планета Во раните години на вселенската ера, знаењето на астрономите за Венера беше многу мало. Всушност, тие беа ограничени…
Забава

Идилично гратче во САД им забрани пристап на инфлуенсерките – им го нарушуваат мирот на локалците секоја есен

Градот Помфрет, Вермонт, е едно од омилените места за есенски фотографии на на инфлуенсерите од САД. Кафено-портокаловите бои, во комбинација…
Фото

Спасување на китови

Рибар во Кудава, на западниот брег на Шри Ланка, се обидува да ги потисне во вода китовите кои заринкале на…
Фото

Алтајските планини се вистинско чудо на природата!

Секое лето, љубителите на активен одмор доаѓаат тука за да се возат со чамец, да ловат риба и да пешачат…
Фото

Јапонски лендер ја направи првата фотографија во длабока вселена

Јапонскиот приватен лендер на Месечината „ги отвори очите“ во длабоката вселена.Ако се оди според планот, Hakuto-R ќе стигне до Месечината…
Фото

Избрани најдобрите фотографии на поларната светлина за 2022

Изборот се совпаѓа со сезоната на овој природен феномен и во финалниот круг влегоа 25 фотографии на волшебни мотиви и…
Фото

Прекрасна фотографија: Сливот на Вардар во Бело море, од Дојран до Солунскиот залив

Прекрасна фотографија на твитер од Македонија со Дојранско езеро и Солунскиот залив Коментар: Дојранско езеро, Солунско поле и сливот на…
Природа

Најдобрите фотографии на поларната светлина избрани за 2021 како да се од друг свет

Популарниот блог за патување и фотографија  Capture the Atlas  и оваа година го организираше изборот на најдобра фотографија на поларна светлина.и оваа…