Свет

Свет

Мерките на затварање во Европа служат како пример за Северна Кореја

Ова е прва ваква мерка откако Северна Кореја како и Европа прогласија победа над Ковид-19 на 19 август 2022 година.…
Свет

Израелски научници ја споија современата технологија со – скакулец

Некои аеродроми користат „роботи со вештачки нос“ за откривање криумчарења, на пр. на марихуана. Сепак, оние понапредните аеродроми користат кучиња,…
Свет

„Дали тие се обидуваат да бидат газди на Земјата?“ напиша Маск за собирот во Давос

„Како е воопшто нешто важен Светски Економски Форум/Давос?“, праша Маск во еден твит одговарајќи на видеото од воведниот говор на…
Свет

35.000 демонстранти во германскиот Луцерат, полицијата се жали дека се премногу

Околу 15.000 демонстранти, според полицијата, или 35.000 според организаторите, меѓу кои беше и шведската еколошка активистка Грета Тунберг, вчера протестираа…
Свет

Терор и насилство врз еко-демонстранти во Германија

Во меѓувреме, работници немилосрдно продолжија да ги рушат преостанатите објекти, вклучувајќи го и домот на последниот земјоделец во селото. Досега…
Свет

„Не се споредуваме со соседите и уживаме во природата“ е рецептот од најсреќната земја на светот

Во извештајот за 2022 година, од луѓето во 156 земји било побарано „да го оценат својот живот денес на скала…
Свет

Словенија ја субвенционира изградбата на батериски системи во склоп на соларните електрани

Имено, покрај пониските субвенции по kW инсталирана моќност, главната новина кај овој повик се неповратните средства за фотонапонски електрани со…
Свет

Ловџиите останаа со празни раце на првиот ден од големиот лов по волци во Шведска

Шведските ловџии имаат еден месец да ја убијат одредената квота волци.Најголемото убивање на волци во модерното време започна во Шведска,…
Свет

Бројот на жртвите од поројните дождови и поплавите на Филипините се искачи на 25

Според податоците на службата, 26 лица се исчезнати. Речиси 400.000 луѓе се погодени од катастрофата, а околу 81.000 се сместени…
Свет

Најмалку 38 луѓе загинаа од арктичката бура која ги зафати САД и Канада

Оваа снежна бура, која е една од најголемите во поновата историја, се протега од Канада па се` до реката Рио…