Свет

Свет

ОН го обвини Израел за злосторства против човештвото

Извештајот на независната истражна комисија е прва длабинска истрага на Обединетите нации за настаните од војната што избувна на 7…
Свет

Кој ќе го освои Европското првенство во фудбал?

Европското фудбалско првенство започнува за два дена, а главното прашање е кој ќе го освои шампионскиот трофеј на Стариот континент.…
Свет

Алкараз ги надмина Ѓоковиќ и Федерер по еден рекорд

Со победата над Александар Зверев (6:3, 2:6, 5:7, 6:1, 6:3) во Париз, тој ја освои третата Грен слем титула по…
Свет

По тешкиот пораз на Макрон ќе се распушта собранието и се оди на вонредни парламентарни избори во Франција

„Одлучив преку гласање да ви го вратам изборот на нашата парламентарна иднина. Затоа, го распуштам Националното собрание“, рече тој во…
Свет

Крајната десница зајакна на ЕУ изборите, социјлдемократите и левицата тешко поразени

Германскиот канцелар Олаф Шолц, како и Макрон, исто така имаше тешка ноќ бидејќи неговите социјалдемократи го постигнаа својот најлош резултат…
Свет

Холандѓанец уништувал антички фрески во зграда која ја преживеала ерупција на Везув

  Во соопштението на полицијата се вели дека 27-годишниот турист бил брзо идентификуван откако вработените во археолошкиот локалитет откриле графити…
Свет

Аудиенција на претседателката Сиљановска Давкова кај Поглаварот на Римокатоличката црква Папата Франциск

Претседателката Сиљановска Давкова се заблагодари за упатените честитки од Папата Франциск по повод нејзиниот избор за Претседател и истакна дека…
Свет

Воведувањето на “универзален основен приход” прв чекор до тоталитаризам

Компјутерскиот научник кој се смета за „кум на вештачката интелигенција“ вели дека владата ќе мора да воспостави универзален основен приход…
Свет

Британија одлучува за екстрадицијата на Асанж во САД

Британскиот суд  треба да донесе конечна одлука за тоа дали основачот на Викиликс, Џулијан Асанж треба да биде екстрадиран во…
Свет

Наезда на штурци во Невада, роевите се толку големи што прекриле дури и некои куќи

Гери Доерти за медиумите изјави дека неговата куќа е целосно покриена со штурци и дека не може да ги исчисти,…