Македонија
  27/01/2021

  Утринава нов земјотрес во мавровско, тлото не мируваше цела ноќ

  Нов земјотрес утринава го стресе мавровско-гостиварскиот регион. Според податоците од…
  Свет
  26/01/2021

  Жителите на Финска возат велосипед дури и на снег

  Ништо не ги спречува жителите на градот Оулу, Финска, да…
  Македонија
  21/01/2021

  Македонија и утрово се гуши – загаден воздухот во неколку градови

  Во Скопје утринава повторно е регистрирана висока загаденост на воздухот.…
  Македонија
  20/01/2021

  Земјотрес во Албанија, потресот регистриран и во Македонија

  Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје утрово во 3…
  Свет
  18/01/2021

  Ретка природна појава – Падна снег во Сахара, температурата во С. Арабија падна до -2 степена

  Снежна покривка ги побеле песочните дини во Сахара, каде од…
  Македонија
  15/01/2021

  Се затвори „Пејпер мил“, еден од најголемите загадувачи на воздухот во Кочани

  Бугарскиот сопственик на компанијата вчера ги известил вработените дека од…
  Македонија
  15/01/2021

  Снег, студ и ветер – Метеоцентар со детална прогноза за следните неколку дена

  Денес времето ќе биде сончево со умерена облачност и студено.…
  Македонија
  14/01/2021

  Преспанското Езеро зголемено за 14 сантиметри

  Од почетокот на 2021 година, Преспанско Езеро се зголемило за 14 сантиметри и…
  Свет
  13/01/2021

  Леден бран од Арктикот навлезе во Северната хемисфера

  Во зимата во 2014 година температурите во Чикаго опаднаа до…
  Свет
  13/01/2021

  “Мал остров” во Њујорк ќе им понуди на жителите допир со природата

  Новиот „Мал остров“ на студиото „Хедервик“ ќе биде биоразновиден парк…

  Вести