Вести

Килиманџаро гори веќе три дена: Пожарникарите се борат со огнот на висина од 6 илјади метри

Танзаниските пожарникари веќе трет ден по ред се обидуваат да го сопрат пожарот на Килиманџаро на околу 6 илјади метри надморска височина, соопштија локалните власти.

Силниот ветер само ја влошува ситуацијата, а погодени се одморалишта за алпинисти на највисоката планина во Африка.

Паскал Шеле, претставник на Националната парк-служба на Танзанија, изјави дека ветерот во меѓувреме малку го намалил интензитетот, па ситуацијата тргнала кон подобро.

„Пожарникарите полека го смируваат огнот и се чини дека ситуацијата е под контрола“, изјави Шеле.

Стотина пожарникари, жители и студенти од оваа област се приклучија во гасењето на пожарот кој изби на непристапен терен на голема надморска височина.

Инаку, Килиманџаро годишно го посетуваат околу 50 илјади туристи.

Тагови

Поврзани вести