Патувања

Најголемиот брод на светот тргна во својата прва авантура

Најголемиот брод за крстарење во светот по три години изградба е подготвен да ги пречека првите патници.

Долг преку 360 метри, „Кралското карипско чудо на морињата“ беше испорачано минатиот месец, а неговото патување од Форт Лодердејл во Флорида до Карибите започна на 4 март.

 

Крузерот со 18 палуби е изграден во бродоградилиштето Сен-Назаир во Франција и има капацитет за 6.988 гости и 2.300 членови на екипажот.

„Возбудени сме што ќе ги запознаеме гостите ширум светот со Wonder of the Seas и неговите карактеристики од светска класа по шестгодишен процес“, рече Марк Тамис, виш потпретседател за хотелски операции во Royal Caribbean International.

„Од планирање до испорака, ја искористивме нашата експертиза во Royal Caribbean, но вклучивме и предлози од нашите гости и повратни информации од партнерите за патување за да создадеме нешто навистина волшебно“, додаде тој.

Бродот ќе започне со крстарење од пет до седум ноќи од Форт Лодердејл во Флорида до Карибите во март, пред да тргне на крстарења во западниот Медитеран од Барселона и Рим во мај.

„Чудото на морињата“ се состои од осум единици, од кои едната содржи повеќе од 20.000 вистински растенија, а услугите на бродот го вклучуваат она што е опишано како „највисокиот тобоган на морето“, како и поштенска линија висока 10 палуби и огромен базен со филмски екран за базен.

 

Тагови

Поврзани вести