ЕКО бизнисЕкономија

Супербогатите испуштаат милион пати повеќе загадувачки честички од просечниот човек

Посувите температури ги зачестуваат шумските пожари на планината Килиманџаро, уништувајќи го светиот екосистем дом на некои од најретките растенија и животни на планетата.

Шумски пожар беснее на планината Килиманџаро, највисоката самостојна планина во светот и еден од нејзините поретки екосистеми. Пожарот, на јужната страна на планината, гори веќе две недели

Планината Килиманџаро – највисокиот врв во Африка со 5.895 метри и една од нејзините најпознати знаменитости – и шумите што ја обиколуваат се дом на ретки растителни и животински видови, некои од нив се изложени на ризик од исчезнување.

Видеото споделено од посматрачите покажува како пламените јазици сликаат црвено платно наспроти темното ноќно небо на хоризонтот, задниот дел од црно. Напорите на пожарникарите и службениците на паркот да го изгаснат пожарот даваат мали резултати додека пеколот се одолговлекува во својата трета недела. Во необичен потег, владата на Танзанија во вторникот распореди стотици војници за да помогнат во гаснењето на пожарот. Официјалните лица во четвртокот рекоа дека пламените јазици се во голема мера под контрола, но се проценува дека се уништени од 25 до 33 квадратни километри.

Пожарот доаѓа кога експертите на ОН предупредуваат во новиот извештај дека глечерите на Килиманџаро, еден од последните на континентот, би можеле да исчезнат за помалку од 30 години.

Килиманџаро привлекува до 50.000 туристи секоја година и долго време се соочува со притисоци, вклучувајќи пренаселеност и прекумерен туризам. Но, повторливите алпски пожари претставуваат посериозен долгорочен проблем.

Андреас Хемп, биолог од германскиот универзитет во Бајројт, видел неколку пожари како ја заземаат уникатната вегетација на планината, убивајќи ги растенијата што ги проучувал со децении. Нивната причина, вели тој, е „загрижувачка“ мешавина од климатски промени и човечка активност.

Пожарите во сушната сезона во Танзанија не се невообичаени, изјави Коноп за VICE World News, а на некои растенија дури и им е потребен пожар за да никнат. Но, во изминатите децении тие станаа се почести и поинтензивни.

Коноп додаде дека пожарите без преседан во 1990-тите опустошиле стотици хектари шума на кои ќе им треба еден век за да порасне. Овогодинешните пожари зафатија помала површина, но „се разбира, мора да се грижиме“, предупреди Коноп, бидејќи повторливите горења го прекинуваат обновувањето на шумите. „Овие пожари значат дека регенерацијата повторно започнува од нула“, рече Коноп. „Ако чекавме околу 100 години, тоа можеше повторно да биде шума“.

Последниот пекол беше во октомври 2020 година, кога вратарите кои готвеа случајно запалија пожар кој беснееше една недела, уништувајќи површина од 95 квадратни километри.

Танзанските власти се мачеа проактивно да ја испитаат областа на планината Килиманџаро за пожари, поради огромната површина што ја покрива. На површина од 75.000 хектари, се простира на површина поголема од Најроби.

Овогодинешниот пламен првпат избувна на 21 октомври. Иако изгоре помала површина отколку во настанот во 2020 година, овие пожари беснеат двојно подолго. Официјалните лица велат дека не е јасно што ја предизвикало, но несреќите на вратарите, туристите, како и локалните жители кои пушеле пчели за мед, предизвикувале пожари во минатото. Сувото време и силниот ветер помогнаа да се разгори и да се прошири пламенот, велат властите во паркот.

Сè повеќе суви периоди кои значеа почести пожарни активности на Килиманџаро се веројатно знак за посуви температури предизвикани од климатските промени во поголемиот источноафрикански регион, рече Хемп. Во моментов, во Танзанија се задржува тврдоглава суша.

Туристите се уште се на планината, а некои во кампот за одмор Каранга, рекоа на новинарите на Би-Би-Си дека може да видат чад од нивната позиција. Планината Килиманџаро генерира околу 50 милиони долари (44 милиони фунти) за Танзанија годишно, но со непрестајните пожари „може да се намали приливот на приходи од туристичките активности“, вели Роналд Ндесањо од Универзитетот во Дар ес Салам.

Повторливите пожари, исто така, го загрозуваат екосистемот на планината Килиманџаро со голема биолошка разновидност. Џиновската почва, ретко растение што личи на кактус, и Аботовиот Дујкер, загрозено животно од семејството на антилопи, се неколку од видовите кои се наоѓаат речиси исклучиво на Килиманџаро. Антилопата е присутна во моментално зафатената област.

Замаглените облачни шуми и ретките видови грмушки кои растат повисоко на Килиманџаро – и во моментов се на огнот – се особено критични бидејќи делуваат како алатка за кондензација, овозможувајќи повеќе врнежи во исушената област – вода што им е потребна на локалното население. Околу 150 квадратни километри од дождовните шуми на Килиманџаро исчезнаа во шумските пожари во изминатите еден и пол век.

Планината, исто така, ќе го изгуби својот врв покриен со глечер. Алармантни стапки на загуба на мраз го намалија глечерот Килиманџаро на помалку од 20 проценти од неговата големина во 1900-тите. Во извештајот на ОН за глобалното топење на глечерите се вели дека преостанатиот дел од глечерот овде „може речиси целосно да исчезне до 2050 година“, поради климатската криза. Околу 18 други глечери, вклучувајќи ги глечерите Јелоустоун во САД и Доломитите во Италија, исто така целосно ќе се стопат.

Тагови

Поврзани вести