Свет

Вонредна состојба на Хаваите, поради ерупција на вулкан евакуирани 1.700 луѓе(видео)

Итна евакуација на повеќе од 1.700 локални жители на еден од најголемите острови на Хаваите поради избивање на вулканот Mаунт Kилауеа во близина на станбена површина, што предизвика вонредна состојба.

„Лавата се распрсна по патот како завеса од пожар. Мириса на сулфур и на запалени дрвја“, рекол еден сведок.

Американскиот Црвен крст отвори засолниште за евакуација на луѓето. Ерупцијата следува по серија силни земјотреси во последните денови.

Пропустливиот вулкански кратер – познат како Пуу Оо, пропаднал претходно оваа недела испраќајќи лава по падините на планината кон населените места.

Гувернерот на Хаваи, Дејвид Иџ, изјавил дека активирал воени резервисти од Националната гарда за да помогне во евакуација на илјадници луѓе.
Фотографии снимени од блиску со дрон покажуваат лава како избива од пукнатина во шумски станбени населби и истекува по патот.

Тагови

Поврзани вести