Свет

Пред 78 години беше употребена првата атомска бомба врз Хирошима

Јапонија денеска ја одбележа 78-годишнината од американското атомско бомбардирање на Хирошима, при што градоначалникот повика на укинување на нуклеарното оружје и ја нарече идејата на лидерите на Г7 за нуклеарно заплашување „лудост“. Во неделата во 8 часот и 15 минути заѕвони мировното ѕвоно, во исто време кога беше фрлена бомбата. Околу 50.000 учесници на церемонијата, вклучувајќи ги и преживеаните, одржаа едноминутно молчење.

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Антонио Гутереш ја изрази својата поддршка. „Светските лидери го посетија овој град, ги видоа неговите споменици, разговараа со неговите храбри преживеани, а потоа се охрабрија да се залагаат за нуклеарно разоружување. Повеќе од нив треба да го сторат тоа, бидејќи тапаните на нуклеарната војна повторно бијат“, рече тој.

Денот на комеморацијата на жртвите од првиот американски нуклеарен напад во светот се случува во време кога многумина стравуваат дека САД и Русија би можеле да употреби нуклеарно оружје во војната во Украина. Исто така, тоа доаѓа во време кога биографскиот филм Опенхајмер, кој го опишува создавањето на атомската бомба, со помош на холивут и неговата мрежа стана хит во американските кина, но и во остатокот од светот.Хирошима беше во центарот на вниманието во мај, кога јапонскиот премиер Фумио Кишида беше домаќин на состанокот на седумте водечки економии од Г7. Лидерите на Г7 тогаш ја изразија својата посветеност за постигнување разоружување, но рекоа дека нуклеарното оружје, се додека постои, треба да служи за заплашување, одвраќање и спречување војна и со оваа изјава сакаа да го оправдаат производството на атомско оружје во своите земји.
Бомбата фрлена врз Хирошима на 6 август од страна на САД, наречена „Мало момче“, веднаш уби 80.000 цивили и невини луѓе, а до крајот на годината уште околу 70.000. Бомбата „Дебелиот човек“ беше фрлена во Нагасаки на 9 август, при што веднаш загинаа 22.000 цивилно население и невини луѓе, а уште 39.000 починаа од ефектите на радијацијата.
Тагови

Поврзани вести