Вести

Норвешка му постави споменик на моржот Фреја, кој беше усмртен токму од властите

Норвешкиот главен град Осло откри статуа на морж кој беше популарна атракција, но подоцна беше евтаназиран поради загриженост за јавната безбедност.

Бронзената скулптура во природна големина го прикажува моржот Фреја како лежи на брегот.

„Така се однесуваат луѓето со дивиот свет, но и како луѓето се однесуваат со луѓето. Така се однесувавме со Фреја. И така, ќе ја наречам статуа за нашите гревови“, рече авторката Астри Тонојан.

Претходно преку онлајн кампања беа собрани 25.000 долари за изградба на споменикот.

„Го започнав ова затоа што сум бесен на начинот на кој [норвешката] риболовна управа и државата се справија со оваа ситуација“, рече организаторот на кампањата Ерик Холм, според Би-Би-Си.

Фреја, кој тежеше околу 600 килограми, беше убиен минатиот август, што предизвика критики низ нордиската нација. Цицачот стана познат откако почна да се качува на чамци за да се сонча, потопувајќи неколку од нив.

 

Локалните власти подоцна рекоа дека луѓето ги игнорирале предупредувањата да не се приближуваат премногу до животното, ставајќи го истото и себеси на ризик. Во една прилика, полицијата блокираше базен откако моржот следел жена во водата, објавија тогаш локалните медиуми.

Норвешкото министерство за рибарство објави и фотографија од голема група луѓе, меѓу кои и деца, кои стојат на мало растојание од животното.

Генералниот директор за рибарство Френк Баке-Јенсен рече дека одлуката за еутаназија на животното се засновала на „општа проценка на континуираната закана за безбедноста на луѓето“.

„Набљудувањата на лице место во текот на изминатата недела јасно покажаа дека јавноста ги игнорираше тековните совети да се држи растојание од моржовите. Затоа, заклучува Управата, можноста за потенцијална штета за луѓето е голема и не се одржува благосостојбата на животните “, рече Баке-Јенсен.

Операцијата на евтаназија е извршена „на хуман начин“, а телото е однесено на дополнително испитување кај ветеринар, рече тој.

Фреја, првпат забележана во Осло во средината на јули, го добила името по нордиската божица на убавината и љубовта. Моржовите се заштитен вид и обично живеат посеверно на Арктикот. Обично не напаѓаат луѓе, но имало ретки инциденти.

Во парк за диви животни во Кина во 2016 година, морж уби турист и чувар на зоолошката градина. Туристот наводно правел селфи со животното кога тоа го грабнало и го одвлекло под вода.

Тагови

Поврзани вести