Патувања

Будимпешта, убавицата на Дунав

Со богата историја, прекрасни градби и архитектура, многу знаменитости, туристички атракции, како и одличен ноќен живот, Будимпешта е идеална дестинација за сечиј вкус.

1. Можете да прошетате низ градот со неверојатно убава архитектура и градби кои ќе ве воодушеват.

20-prichini-da-ja-posetite-prekrasnata-budimpeshta-02.jpg

2. Ноќниот живот важи за еден од подобрите, без разлика дали сте расположени за пиење во паб или танцување во еден од многуте клубови, па дури и во термалните бањи.

20-prichini-da-ja-posetite-prekrasnata-budimpeshta-03.jpg

3. Градот располага со голем број ресторани и кафулиња каде се служи превкусна храна – модерна во елитни ресторани, или традиционална унгарска како lángos .

20-prichini-da-ja-posetite-prekrasnata-budimpeshta-004.jpg

4. Можете да уживате во бесконечните панорамски глетки со кои располагаат многу места во градот.

20-prichini-da-ja-posetite-prekrasnata-budimpeshta-05.jpg

5. Со прекрасната архитектура, неверојатните глетки и уникатните кафулиња, претставува едно од најдобрите места за Инстаграм фотки.

20-prichini-da-ja-posetite-prekrasnata-budimpeshta-005.jpg

6. Градот е преполн со прекрасни термални бањи со лековити својства и секако, одлична архитектонска градба, како што е Széchenyi.

20-prichini-da-ja-posetite-prekrasnata-budimpeshta-06.png

7. Има стара, долга и фасцинантна историја која вреди да ја слушнете од туристичките водичи.

20-prichini-da-ja-posetite-prekrasnata-budimpeshta-07.jpg

8. Природата е секогаш блиску до вас и вреди да посетите еден од многуте големи паркови исполнети со зеленило и да „избегате“ од сè.

20-prichini-da-ja-posetite-prekrasnata-budimpeshta-08.jpg

9. Можете да го посетите третиот најголем парламент во светот чија градба е во готски стил и важи за еден од најубавите.

20-prichini-da-ja-posetite-prekrasnata-budimpeshta-009.jpg

10. Или да го посетите замокот Буда кој е историски комплекс во кој биле сместени унгарските кралеви, а се наоѓа на врвот на тврдината Хил.

20-prichini-da-ja-posetite-prekrasnata-budimpeshta-10.png

11. Качете се во трамвај број 2, бидејќи тој важи за еден од 10-те со најубава рута, а овозможува да уживате во прекрасни глетки низ градот.

20-prichini-da-ja-posetite-prekrasnata-budimpeshta-11.jpg

12. Ќе се воодушевите од надворешноста и внатрешноста на црквата Свети Матијаш, изградена во 1015 година, а е декорирана со уметнички стаклени ѕидови и прекрасни фрески.

20-prichini-da-ja-posetite-prekrasnata-budimpeshta-20.jpg

13. Патувајте низ историјата со првата линија на метрото кое е под заштита на УНЕСКО, а локалците го нарекуваат подземје. Постои од 1896 и е најстарото метро во Европа.

20-prichini-da-ja-posetite-prekrasnata-budimpeshta-19.jpg

14. Ќе уживате во атмосферата и културата на познатите локални пазари, а Nagyvásárcsarnok е најголемиот и најпопуларен помеѓу туристите.

20-prichini-da-ja-posetite-prekrasnata-budimpeshta-12.jpg

15. Ќе поминете низ многу мостови преку Дунав кои ги спојуваат двата значително различни дела на градот, а најимпресивен е Ланчениот мост (Széchenyi lánchíd), иако има и други прекрасни.

20-prichini-da-ja-posetite-prekrasnata-budimpeshta-13.jpg

16. Ќе уживате во прошетката по скалите и патчињата, како и во панорамската глетка од Рибарските кули (Halászbástya) кон Дунав, островот Маргит, Пешта на исток и ридот Гелерт.

20-prichini-da-ja-posetite-prekrasnata-budimpeshta-14.jpg

17. Вреди да ја искористите можноста да пловите по Дунав на едно од многуте различни крстарења и да доживеете прекрасно искуство од градот.

20-prichini-da-ja-posetite-prekrasnata-budimpeshta-15.jpg

18. Можете да присуствувате на опера во една од најпрестижните опери во Европа, или барем да ја посетите зградата со фантастична архитектура која ќе ви го одземе здивот.

20-prichini-da-ja-posetite-prekrasnata-budimpeshta-16.jpg

19. Ако времето е сончево, може да одите на пикник и да уживате во природата на паркот на Маргитин остров (Margitsziget).

20-prichini-da-ja-posetite-prekrasnata-budimpeshta-17.jpg

20. Не заборавајте да прошетате по пешачката улица Váci, која според Lonely Planet има многу кафулиња, слаткари и продавници за кои вреди да чекате ред.

20-prichini-da-ja-posetite-prekrasnata-budimpeshta-21.jpg

Тагови

Поврзани вести