Клима

Страшно невреме во Србија, Хрватска и Словенија има и жртви

Сташното невреме синоќа ја погоди Србија, кое претходно мина низ Словенија и Хрватска, оставајќи зад себе разорни штети во сите краишта

Србија

Невремето беше придружено со силен ветер, дожд и грмежи, а налетите на ветерот достигнаа брзина и до 200 километри на час. Невремето ги погоди административните области Мачвански, Сремски, Јужнобачка, Јужнобанатски, Шумадијски и градот Белград.

Припадниците на Одделението за вонредни состојби храбро интервенирале за време на невремето и успеале да спасат 15 лица. Десет лица, меѓу кои пет деца, се спасени од шумата во Беочин, населба Дунав, додека една жена е спасена од автомобил во Бегеч. Во Нови Сад пожарникарите успеаја да извлечат маж од чамец на кој падна дрво на островот Рибарски.

Во Крагуевац пожарникари-спасувачи спасиле и три лица и биле ангажирани на гаснење пожари на отворени простори и станбени згради на повеќе локации.

За жал, невремето предизвика и човечки жртви во регионот. Четири лица загинаа во невремето во Хрватска, додека едно лице загина во Блед по пад на дрво поради силно невреме, а едно лице загина во Брчко.

Добрата вест е што реките не се излеани, а патиштата се проодни. Но, поради невремето синоќа привремено беше затворен аеродромот Никола Тесла.

Суперклеточното невреме синоќа најпрво ја зафати Сремска Митровица каде ветерот носеше се пред себе.

 

– Во Сремска Митровица никој не очекуваше дека невремето ќе биде толку силно. Еден сплав се ослободил од подлогата и невремето ја однело целата марина и чамците заедно со тој сплав. Некои луѓе успеале да побегнат, но некои останале внатре. Затоа спасувачките екипи мораа да дејствуваат. За среќа нема жртви – јави дописничката Александра Дражиќ.

Хрватска

Во невремето што вчера ја зафати Хрватска, животот го загубија четири лица, околу двесте се повредени, повеќе од 2.000 згради беа оштетени, а центрите на округот 112 примиле повеќе од 4.500 повици. Невремето зафати 14 жупании и градот Загреб, а повиците до жупаниските центри најмногу се однесуваат на невремето и неговите последици, соопшти денеска Дирекцијата за цивилна заштита.

Четири лица загинаа – две во Загреб, еден во Бродско-Посавинската жупанија и еден пожарникар во Вуковарско-сремската жупанија.

 

 

Според Министерството за здравство, 130 лица се повредени во Загреб, од кои 13 потешко, а во Загрепската жупанија, според податоците објавени на веб-страницата на Дирекцијата за цивилна заштита, двајца се повредени, а во Бродско-Посавска повеќе од десет лица.

Во Пожешко-славонската жупанија десет лица се повредени, додека во вуковарско-сремската жупанија лекарска помош побарале триесет лица, а четворица се хоспитализирани.

Оштетени се повеќе од 2.000 станбени, деловни и други објекти и голем број возила, а од Дирекцијата напоменуваат дека продолжуваат со проценка на штетите.

Меѓу другите важни згради во Загреб, оштетени се две училишта, два здравствени домови, пет клиники и една болница, а околу 900 згради се оштетени во Загребската жупанија.

Над 300 покриви беа оштетени во Бродско-Посавинската жупанија, а околу 250 згради во Пожега-Славонија, од кои 50 беа тешки. Во Карловачката жупанија оштетени се 350 згради, а во Сисак-Мославина повеќе од 100 покриви на куќи и два покрива на училишта во Кутина и Горња Граченица.

Во Вуковарско-сремската жупанија се урнала камбанаријата на црквата, а ветрот оштетил покриви на три училишта, додека во Крапинско-загорската жупанија оштетени се 21 покрив на различни згради.

Во отстранувањето на последиците од невремето беа ангажирани сите расположливи сили на итната помош (пожарникари, полиција и Итна медицинска помош), припадници на цивилната заштита и комуналните служби, а граѓаните се организираа и помогнаа во расчистување и отстранување на гранки и разни предмети од коловозите.

Хрватскиот противпожарен сојуз соопшти дека досега се евидентирани 1.507 интервенции во кои учествувале 3.865 пожарникари со 1.604 возила, податоците за бројот на интервенции постојано се зголемуваат, а пожарникарите отстрануваат дрвја, гранки и ќерамиди од коловозот и работат на санирање на покриви и оџаци.

„По наредба на главниот началник на пожарникарската жупанија, во Сисачко-мославинската жупанија се испратени противпожарни бригади од Вараждинската жупанија, а во Вуковарско-сремската жупанија се испратени две камионски скали, две комбиња и 16 пожарникари од Осиек-барањската противпожарна бригада“, соопшти ХВЗ.

Поради последиците од силното невреме пропратено со дожд и град, во градот Загреб се евидентирани 220 технички интервенции во кои кумулативно учествувале приближно 660 пожарникари со 200 противпожарни возила.

Најмногу интервенции имало во Загреб – 544, во Загреб 220 и во Карловачка 171.

Тагови

Поврзани вести