Македонија

Според податоците на ИЈЗ 81,4% од оздравените од коронавирусот во Македонија се лекувале дома

Министерството за здравство вчера информираше дека денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 26 оздравени пациенти во: Скопје-1, Куманово-14, Прилеп-4, Тетово-3, Велес-4.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1792, бројката на оздравени пациенти е 1293, на починати е 101, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 398.

Од случаите кои се водат како оздравени, 240 (18,6%) биле хоспитализирани додека останатите 1.053 (81,4%) биле на домашно лекување“, стои во анализата на Институт за јавно здравје, заклучно со податоци до 16. мај

Тагови

Поврзани вести