Храна

Секое утро треба да јадеме по едно јаболко

ЈАБОЛКАТА не се само вкусна закуска, туку имаат и многу здравствени придобивки, кои не треба да ги игнорираме.

Всушност, нутриционистите открија во неколку студии дека редовното консумирање јаболка е поврзано со здравствени придобивки, вклучувајќи подобро здравје на цревата и намален ризик од мозочен удар.

Како што објави Zee News, ова се само некои од многуте начини на кои јаболкото всушност му помага на телото. Покрај тоа, придобивките што едно јаболко дневно може да ги обезбеди за здравјето се:

намалување на холестеролот и крвниот притисок, зајакнување на имунитетот, промовирање на губење на тежината, забрзување на метаболизмот и намалување на ризикот од деменција и рак.

 

Нутриционистите нагласуваат дека позитивните ефекти врз здравјето ќе бидат уште поголеми доколку изедете едно јаболко прво наутро на празен стомак. Во многу диети, како што е диетата на ОН, овошјето се јаде на празен стомак веднаш по будењето бидејќи промовира полесно варење во цревата, промовира губење на тежината, а исто така му помага на телото полесно да се справи со стресот и заморот во текот на денот.

Имено, за луѓето кои страдаат од варење или имаат проблеми со спиењето поради доцните оброци, од голема помош би можело да им биде едно јаболко наутро. Ќе го започне варењето подобро од кое било друго овошје, додека пектинот во кората на јаболкото ќе помогне да се ослободи телото од штетните токсини и канцерогени материи. Покрај тоа, јаболкото содржи многу малку калории, па можете да го јадете неколку пати на ден без страв дека ќе се здебелите.

Тагови

Поврзани вести