Природа

Кои растенија ги убиваат клетките на ракот?

Даровите од природата се незаменливи при превенција и лекување на различни страшни болести.

Заедно со традиционалното лекување, можете да вклучите во превенција или лекување на рак неколку билки и зачини кои ќе ви помогнат со силата на природата да ја победите најстрашната болест.

Освен за ракот, овие билки се многу корисни за телото – тие го зајакнуваат, го зајакнуваат имунитетот и помагаат да бидеме здрави и насмеани.

Куркумата во последно време стана зачин кој најмногу ефикасно ги уништува туморите. И не случајно. Растението содржи многу антиоксиданси кои имаат способност да ги топат канцерните клетки. Според последните анкети половина лажичка куркума на ден помага во намалувањето на создадените во човечкото тело лажни модели на ДНК и други канцерогени клетки. Можете да ставите куркума во чаша јогурт и така да ја пиете.

Мајчината душица е следната билка. Таа содржи многу корисна состојка тимон, која ефикасно се спротивставува на ракот. Билката наоѓа примена и како лек особено кај рак на устата.

Босилокот пак познат е по тоа што прочистува телото. Тој е природен заштитник кој се противи на создавањето на канцерогени клетки, го ограничува нивниот развој и дури ги топи.

Магдоносот исто така многу успешно ги топи канцерогените клетки. Тој се користи сепак најмногу превентивно од појава на болни клетки. Можете да го користите во кисело млеко или едноставно да го јадете директно. Тој сепак не се препорачува во поголеми количини кај бремените жени.

Зелениот чај содржи огромно количество антиоксиданси, со што ја спречува појавата на болни клетки. Може да го пиете како чај со додаток од лажичка мед против рак на дебелото црево, млечните жлезди, белите дробови, кожата, црниот дроб, дебелото црево и желудникот.

Алоето со години се споменува како растение кое многу помага против различни видови на рак. Гелот од алое го зајакнува имунолошкиот систем, а исто така делува противвоспалително и антисептично.

Нането исто така е многу корисно растение и одличен зачин. Освен дека има својства да го запира крвотокот на клетките на ракот, тој дејствува очистувачки на организмот и помага при нарушување и несвестица. Освен во манџите и салатите, можете да правите и чај од нане.

Црвената детелина освен дека помага при хормонален дисбалан , содржи и соединенија против тумори, богати со витамин Е.

Копарот е многу корисна билка и зачин. Таа го стимулира производството на антиоксиданти, и не им овозможува на клетките да боледуваат. Корисен е и за цревната перисталтика и за високиот крвен притисок.

Рузмаринот пак содржи корисни масни киселини, кои го кочат формирањето на болни клетки. Неговите етерични масла помагаат и за прочистување на организмот. Затоа и Рузмаринот е особено препорачлив за луѓе кои одржуваат хемотерапија.

Тагови

Поврзани вести