Свет

Птиците чудно се однесувале пред земјотресот во Јапонија

Пред силниот земјотрес во Јапонија, птиците чудно се однесувале. Иако не е докажано, научниците сметаат дека животните можат да почувствуваат дека доаѓаат природни катастрофи. 

 

Не се сигурни дали се работи за нивниот супериорен слух, сетило за мирис или, едноставно, некое чувство.

Видеото кое е снимено во Јапонија, а за кое се тврди дека е направено пред неодамнешниот земјотрес, го поткрепува ова тврдење, наведува Јутрањи лист.

Според последните податоци, бројот на жртвите во разорниот земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала што ја погоди Јапонија се искачи на 64, додека властите стравуваат дека под урнатините се затрупани уште десетици.

Тагови

Поврзани вести