Вода

Подобрете го здравјето и меморијата со правилно консумирање на вода

Науката покажува дека пиењето вода во вистинско време од денот може да помогне во спречување на вообичаени проблеми како што се болка во стомакот, замор, прејадување, висок крвен притисок, запек или дури и срцев удар и мозочен удар.

Исто така, постои одредено време од денот кога се советува дека не е добро да пиете вода затоа што тогаш вашето тело е зафатено со други работи. Со оглед на тоа колку е важна водата во животот на човекот, еве неколку корисни, но важни совети:

Седнете додека пиете вода наместо да стоите

Добра идеја е секогаш да седите и да пиете вода, а не да стоите. Стоење и пиење ја нарушува рамнотежата на течностите во организмот и ова може да доведе до поголема акумулација на течност во зглобовите што предизвикува артритис. Мускулите и нервниот систем се многу порелаксирани и им помагаат на нервите лесно да варат храна и други течности. Бубрезите, исто така, го темпираат процесот на филтрација додека седите.

Избегнувајте пиење на целата вода одеднаш

Избегнувајте да пиете големи количини на вода во еден здив. Наместо тоа, земете помали голтки, дишете и повторете во текот на денот. Ова важи и за време на оброците, што ќе помогне да се вари храната на подобар начин.

Пијте само кога сте жедни

Во последно време, честопати сме слушнале совети дека не треба да пиете вода само кога се чувствувате жедни, затоа што тоа ќе значи дека вашето тело е дехидрирано, што воопшто не го сакате. Но, според древните ајурведски учења, вашето тело испраќа сигнали кога ви треба вода и ова е најдобриот показател за тоа кога и колку течност треба да консумирате. Затоа, се потенцира да пиете само кога се чувствувате жедни. Секој човек има различно тело, така што пиењето иста количина вода не може да се препорачува на сите. Телото не може да апсорбира премногу вода, како што се смета во ова учење, затоа секогаш треба да ги слушате потребите и капацитетот на вашиот сопствен организам.

Откријте ги показателите што вашето тело ви ги дава додека сте жедни

Вашето тело ви овозможува да знаете дека ви треба вода. По бојата на урината ќе знаете колку треба да се хидрирате. Темно жолта боја може да укаже на дехидрираност, додека прилично чиста и светло обоена урина е знак на хидрирано и заситено тело. Сувите засечени усни се исто така еден од показателите на дехидрираното тело.

Тагови

Поврзани вести