Храна

Пет природни пијалоци кои помагаат во согорувањето на мастите

Љубителите на ладни и топли пијалоци ќе најдат нешто за себе. Секој кој поминал или минува низ процес на слабеење знае колку е повеќеслоен и дека успехот зависи од многу фактори.

Само пиењето на овие природни пијалоци веројатно нема да ви помогне да изгубите тежина. Но, ако веќе сте го зголемиле нивото на физичка активност и сте го промениле начинот на исхрана, овие пијалоци најверојатно ќе го забрзаат вашето слабеење кон посакуваните резултати.

Зелен чај

Зелениот чај е еликсир кој долго време се слави поради многубројните здравствени придобивки и својствата за согорување на мастите. Многумина, од нутриционистите до обичните луѓе, го препорачуваат да стане главен во секој режим за слабеење, пренесува indiatimes.com.

Преполн со антиоксиданси и катехини кои го поттикнуваат метаболизмот, зелениот чај помага поефикасно согорување на маснотиите и е прилично лесен за правење. Само стрмни листови од зелен чај во топла вода, додадете стискање лимон за посилен вкус и уживајте во овој пијалок без калории и согорува масти.

Вода со краставица и нане

Доколку не сте љубител на топли пијалоци, освежителната краставица и нане се одлична алтернатива за зелениот чај. Краставицата е нискокалоричен зеленчук со висока содржина на вода, што го прави совршена состојка за пијалок за слабеење.

За подготовка, само помешајте тенко исечена краставица со грст листови свежо нане и оставете ги во ладна вода неколку часа или преку ноќ. Резултатот е освежителен пијалок од краставица и нане кој не само што ве одржува хидрирани, туку и го зајакнува вашиот метаболизам. Овој пијалок е одлична алтернатива за газираните газирани сокови и може да биде вкусен начин да останете на вистинскиот пат со вашите цели за слабеење.

Шут од куркума и јаболков оцет

По повеќекратните „шорцеви“ кои сте ги испиле претходната вечер, пробајте еден „краток“ со сок од куркума и јаболков оцет.

Куркумата, со своето активно соединение куркумин, е позната по своите антиинфламаторни и антиоксидантни својства и може да помогне во губење на тежината преку зајакнување на процесот на согорување на мастите во телото. Измешајте мелена куркума со малку јаболков оцет и испијте ја смесата без да ги допирате забите.

Јаболковиот оцет е одличен за забрзување на метаболизмот, а со куркумата ќе направи чуда за вашето тело. Внимавајте да ја ограничите потрошувачката и не пијте го на празен стомак.

Вода со лимон

Водата со лимон е едноставен, но моќен пијалок кој може да помогне во детоксикација и губење на тежината. Богати со витамин Ц, лимоните помагаат во зајакнување на имунолошкиот систем за поефикасно согорување на мастите.

А подготовката е едноставна затоа што треба само да исцедите половина лимон во чаша ладна или топла вода. Иако топлото или ладното зависи од вас, луѓето препорачуваат да го пиете топло за да ги подобрите метаболичките процеси. За дополнителен вкус и придобивки за детоксикација, додадете малку цимет или ѓумбир во водата. Можете да го консумирате овој освежителен пијалок во текот на денот за да останете хидрирани и да ги поддржите вашите цели за слабеење.

Вода со ѓумбир и лимета

Познат по своите антиинфламаторни својства и способност да го подобри варењето, ѓумбирот е одличен додаток на напитокот за слабеење. Свежо изрендан или изрендан и цеден ѓумбир измешајте го со сок од лимета, додадете малку мед за сладост и сето тоа измешајте го во топла вода. Инфузијата од ѓумбир и лимета не само што го помага варењето, туку и го подобрува метаболизмот, што го прави идеален напиток пред оброк за спречување на прејадување.

Тагови

Поврзани вести