Клима

„Ова е смртна казна за луѓето и еко-системите“: Септември ги надмина сите рекорди на температури, научниците во шок

Службата за климатски промени Коперник соопшти дека просечната глобална температура за септември соборила рекорди со толку апсурдна маргина што експертите за клима се борат да го опишат феноменот. По летото со рекордни горештини, невообичаено топлото време продолжи и во септември, поставувајќи нова ознака за нивото над нормалната температура за периодот од годината, објави денеска Агенцијата за климатски промени на Европската унија.

Просечната глобална температура минатиот месец беше 0,93 °C над просекот за септември 1991-2020 година. Ова е најтоплата маргина над просекот за еден месец во последните 83 години записи што ги води Службата за климатски промени Коперник. „Навистина е шокантно“, рече директорот на Коперник, Карло Буонтемпо. „Никогаш не сме виделе такво нешто во ниту еден месец во нашите записи“.

Додека јули и август имаа повисоки температури бидејќи според календарот се потопли месеци, септември имаше, како што велат научниците, најголема аномалија, или отстапување од нормалата. Температурните аномалии се клучни податоци во светот кој се загрева.

„Ова не е фантастична временска статистика“, рече климатскиот научник Фридерике Ото од Империјалниот колеџ во Лондон во е-пошта. „Тоа е смртна казна за луѓето и екосистемите. Ги уништува средствата, инфраструктурата, жетвата“.

Коперник пресметал дека просечната температура за септември била 16,38°C, што го урна стариот рекорд поставен во септември 2020 година за неверојатни половина Целзиусови степени. Ова е огромна разлика во климатските записи.

Топлите температури се протегаа низ целиот свет. Тие главно беа поттикнати од постојаната и необична топлина во светските океани, кои во септември не се разладија толку многу како што е нормално и беа рекордно жешки од пролетта, рече Буонтемпо.

Земјата е на пат за најтоплата година досега, околу 1,4 степени Целзиусови потопла од прединдустриските времиња, според Саманта Бурџис, заменик директор на Коперник.

Изминатиов септември беше 1,75°C потопол од средината на 1800-тите, објави Коперник. Светот се согласи во 2015 година да се обиде да го ограничи идното затоплување на 1,5 °C затоплување од прединдустриското време.

Целта на глобалниот праг од 1,5°C е за долгорочни температурни просеци, а не за еден месец или година. Сепак, научниците сепак изразија голема загриженост за рекордите што се поставуваат.

„Она што го гледаме во моментов е позадината на брзото глобално затоплување со темпо што Земјата не го видела со еони, заедно со Ел Нино, природен климатски циклус што е привремено затоплување на делови од Тихиот Океан што го менува времето во светот. “, рече американскиот научник за климатизација Џесика Моерман, која исто така е претседател на Евангелистичката еколошка мрежа. “Овој двоен удар заедно е местото каде што работите стануваат опасни”.

Иако Ел Нино игра улога, климатските промени имаат поголем отпечаток во оваа топлина, рече Буонтемпо.

„Навистина не се гледа крај со оглед на тоа што новите резерви на нафта и гас сè уште се отвораат за експлоатација“, рече Ото. „Ако имате повеќе рекордни жешки настани, нема одмор за луѓето и природата, нема време за опоравување“.

Буонтемпо рече дека Ел Нино најверојатно ќе стане потопло и ќе предизвика уште повисоки температури следната година. „Овој месец беше, според моето професионално мислење како климатски научник, апсолутно неверојатно шокантен“, рече климатологот Зеке Хаусфатер на X, порано познат како Твитер.

Тагови

Поврзани вести