Живот

Како полесно да ја пребродите пролетната сезона на алергии?

Со доаѓањето на пролетта кај многу луѓе се јавува алергија на полен, која може да биде многу непријатна и да го попречи секојдневниот живот.

Најчести симптоми се иритација на очите, носот и грлото. Постојаното течење на носот, кивањето, кашлањето или чешањето околу очите може дури и да го нарушат сонот, оставајќи ве целосно исцрпени.

Д-р. Хелен Вол дава стручен совет за справување на напад на алергија.

1. Внимавајте на прозорците

По долга, влажна зима, примамливо е да се отворат прозорците и да се пушти малку свеж воздух на првиот знак на пролетта, но др. Вол вели дека тоа навистина не е добра идеја.

„Разумно е да ги држите прозорците затворени за секој со алергија на полен. Не заборавајте го ниту вашиот автомобил. Кога возите, држете ги прозорците на возилото затворени и поставете го доводот на воздух да „рециркулира“ за да се користи само внатрешен воздух за да се спречи навлегување на полен“, вели таа.

2. Внимавајте на хигиената

Воздушните спори на полен можат да се закачат на многу работи, па ако сте биле надвор, внимавајте да не ги носите иритирачките честички од дрво, трева или трева дома со себе на косата или облеката. Соблечете ги чевлите пред да влезете во куќата, оставете ги јакните, капите и чантите во посебна просторија каде што не поминувате премногу време.

3. Редовно четкајте ги вашите миленици

Кога станува збор за спречување на симптомите предизвикани од поленот, не заборавајте ги вашите миленици. Ако вашата мачка или куче залутале во тревата или лисјата, исчеткајте ги пред да влезете во домот или оставете тоа да го направи некој друг кој нема алергија, за да ги елиминирате спорите на алергенот од нивното крзно пред да се вратат во вашиот дом. Редовното чистење со правосмукалка исто така може да помогне, и секогаш внимавајте да ги миете рацете пред да го допрете лицето доколку сте допреле домашно милениче.

4. Користете спрејови за нос

Ако расцветаните дрвја предизвикуваат кивање, чешање на грлото и течење на носот, обидете се со спреј за нос. Може да биде од голема помош за луѓето кои страдаат од сезонски алергии, но мора да се користи правилно за да се постигне максимален ефект.

5. Направете поленска бариера

Поставувањето физичка бариера помеѓу областите кои најмногу страдаат од полен, како што се очите и носот, и надразнувачите од дрвјата или тревата може да ги ублажи симптомите.

„Носете маска, очила за сонце и капа со широк обод кога сте на отворено за да спречите алергени на полен да влезат во вашите очи, лице и коса“, препорачува д-р. Вол.

Тагови

Поврзани вести