Живот

Италија одлучува за судбината на мечка убиец

Италијанските власти решија да фатат и егзекутираат мечка што нападна двe лица кои беа на екскурзија минатиот понеделник. Мечката ги нападнала 59 годишниот Фабио Мисерони и неговиот 28 годишен син, Кристијан. Животното го гризнала синот, а му ја скршил ногата на татко му, пред да избега. Правилата на Националниот институт за заштита на животната средина во Италија велат дека мечките што ги напаѓаат луѓето треба да бидат усмртени. Гувернерот на Трентино, Маурицио Фугати, ја потпиша наредбата за фаќање и убивање на мечката. Но, активистите за заштита на животните побараа мечката да не биде убиена и прво да се разјаснат околностите на инцидентот. 16.000 луѓе потпишаа петиција за да ја спасат мечката. Дури и министерот за животна средина Серхио Коста, напиша писмо во одбрана на животното.

Тагови

Поврзани вести