Свет

Израел уби повеќе хуманитарци во Газа отколку што загинаа во светот за 30 години

Израел убил повеќе хуманитарни работници во Појасот Газа за шест месеци отколку што биле убиени во сите земји во светот во последните 30 години, според извештајот на Базата на податоци за безбедност на хуманитарните работници (AWSD).

Откако бригадите Ал-Касам, военото крило на Хамас, започнаа напад врз Израел на 7 октомври минатата година, најмалку 203 хуманитарни работници се убиени во израелските напади, според извештајот, пренесува Анадолија.

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш рече дека ситуацијата е „несовесна“.

Гутереш минатата недела изрази загриженост поради континуираното спречување на хуманитарните работници на ОН да ги извршуваат своите должности во опколениот Појас Газа, особено во северниот дел на палестинската енклава.

Американската организација за помош во храна World Central Kitchen (WCK) потврди дека седум нејзини хуманитарни работници биле убиени во израелски напад во понеделникот во Појасот Газа.

Работниците биле државјани на Австралија, Полска, Велика Британија и Палестина, како и американско-канадско двојно државјанство.

ОН соопштија дека го прекинуваат ноќното движење на својот персонал најмалку 48 часа по нападот.

Тагови

Поврзани вести