Природа

Земјотресот на Тајван уништи дел од остров, се сруши во море

Клисура на истокот на островот Куешан, популарна туристичка дестинација во Тајван, се откина и се лизна во морето по разорниот земјотрес со јачина од 7,2 степени според Рихтеровата скала што ја погоди земјата вчера.

Тајванската телевизиска станица TVBS News прва ја објави веста за штетите на островот Куеишан, кој поради својата форма го нарекуваат и „островот на желките“.

Тајванскиот медиумски портал 信傳媒 напиша дека големи камења паднале во морето, но дека никој не е повреден бидејќи во тоа време во близина немало туристи или чамци.

URL

Земјотресот го погоди Тајван во средата наутро во најфреквентно време, а беше почувствуван и на целиот остров, кој има повеќе од 23 милиони жители.

URL

Тајванската централна метеоролошка управа (CWA) соопшти дека земјотресот со јачина од 7,2 степени според Рихтеровата скала се случил во 7:58 часот во средата (вторник 23:58 часот по средноевропско време) на длабочина од 15,5 километри.

Тагови

Поврзани вести