Свет

Германски земјоделци го „окупираа“ центарот на Берлин со трактори

Германската влада планира да ги намали даночните кредити за дизелот што се користи во земјоделството, бидејќи се обидува да „затвори“ дупка од 17 милијарди евра во буџетот на земјата, што ги принуди земјоделците да го изразат своето незадоволство и протест.

Лидерите на трипартиската коалиција на канцеларот Олаф Шолц се согласија минатата недела да ја затворат дупката во буџетот за следната година со намалување на субвенциите кои штетат на климата и мало намалување на трошоците на некои министерства, меѓу другите мерки.

Ова беше неопходно откако највисокиот германски суд ја отфрли претходната одлука за пренасочување на 60 милијарди евра првично наменети за ублажување на ефектите од пандемијата на коронавирус на мерки за помош во борбата против климатските промени и модернизација на земјата. Тој маневар се спротивстави на самонаметнатите строги ограничувања за раст на долгот од страна на Германија.

Како што се појавија повеќе детали од договорот, се појави незадоволство, особено во врска со планот за намалување на даночните кредити за фармскиот дизел и даночните ослободувања за отпадни автомобили за фармските возила.

Дури и министерот за земјоделство Џем Оздемир протестираше. Тој за телевизијата АРД изјави дека земјоделците „немаат алтернатива“ за дизелот.

„Не исклучувам дека мора да штедиме, но тоа мора да се направи на начин што ќе ги носиме луѓето со нас – а земјоделците се тие што ни снабдуваат со храна. Овие намалувања… го преоптоваруваат секторот“, рече Оздемир.

Земјоделците со трактори влегоа во главниот град во понеделникот на протест пред Бранденбуршката порта.

Вицеканцеларот Роберт Хабек, член на Зелената партија на Оздемир, предупреди да не се укине минатонеделниот буџетски договор и рече дека секој што сака да ги поништи планираните кратења мора да најде начин да го финансира што е прифатлив за секого.

„Како политичари, ние сме должни да обезбедиме сеопфатно решение. Она што политичарите не можат да го направат е да ја избегнат одговорноста и да кажат само таму каде што нема потреба да се штеди“, изјави Хабек за германската новинска агенција ДПА.

Министерството за економија на Хабек се соочува со критики од внатре во владејачката коалиција поради друг аспект од буџетскиот договор – ненадејниот прекин на субвенциите за купување нови електрични автомобили, кои првично требаше да останат на сила до крајот на следната година.

Тагови

Поврзани вести