Свет

Германските ЛНГ терминали ќе бидат дупло поскапи од претходните проценки

Набавката и одржувањето на пловечките терминали за течен природен гас (LNG) за да ѝ се помогне на Германија да обезбеди енергетски резерви и да се диверзифицира од рускиот гас, ќе чини повеќе од 3 милијарди евра повеќе од планираното, соопшти германското Министерство за економија. Севкупно, трошоците се проценуваат на околу 6,56 милијарди евра, соопшти Министерството, потврдувајќи го извештајот на Der Spiegel. Тоа е споредено со 2,94 милијарди евра проценети во буџетот на земјата за 2022 година.

„Понатамошните трошоци се утврдени во опсежни консултации со бројни засегнати страни и се прецизирани првичните прогнози“, соопшти Министерството во неделата, наведувајќи ги оперативните трошоци и дополнителната инфраструктура на копно. Министерството рече дека пловечките терминали се од суштинско значење за најголемата европска економија за да се компензира колапсот во испораката на руски гас по инвазијата на Москва на Украина.

Германија овој месец ја заврши изградбата на својот прв пловечки терминал за ЛНГ во северноморското пристаниште Вилхелмсхафен. Собраниската комисија за буџет веќе ги одобри дополнителните пари потребни за терминалите.

Тагови

Поврзани вести