Свет

Бројот на загинати од земјотресот во Турција и Сирија над 33.000

Спасувачи од Таџикистан извлекле живо 3-годишно момче од под урнатините во турскиот град Караманмарас. Детето поминало таму 158 часа, објави денеска прес-службата на Комитетот за вонредни ситуации и цивилна одбрана на Таџикистан. Таџикистан испрати група од 50 спасувачи и лекари, како и 2,5 тони специјална опрема во Турција за да помогне во справувањето со последиците од земјотресот од 9 февруари.

Спасувачите извлекоа повеќе преживеани од урнатините на 12 февруари, речиси една недела по еден од најтешките земјотреси што ги погодија Турција и Сирија, додека турските власти се обидоа да го одржуваат редот низ зоната на катастрофата и почнаа правни дејствија за уривања на згради. Шансите за пронаоѓање повеќе преживеани стануваат подалечни, а билансот во двете земји од земјотресот на 9 февруари и големите последователни потреси се искачи на над 33.000 и се чини дека ќе продолжи да расте. Турскиот потпретседател Фуат Октај рече дека досега се идентификувани над 130 осомничени како одговорни за уривањето на некои од илјадниците згради.

Тагови

Поврзани вести