Храна

Тиквата има благотворно дејство за организмот

  1. Поволно влијае на слабеењето

Тиквата е многу богата со влакна кои го помагаат варењето. Освен тоа, ве држи сити долго време и има малку калории, што секогаш ќе го олесни слабеењето.

  1. Го подобрува имунитетот

Големото количество на витамин А што го содржи тиквата му помага на телото полесно да се бори против инфекции, вируси и заразни болести.

Маслото од тиква, како што е споменато погоре, помага во борбата против разни бактериски и габични инфекции. Покрај тоа, една порција тиква содржи 20 проценти од препорачаната дневна количина на витамин Ц, кој помага во борбата против вирусите и настинките.

  1. Влијае на убавината на кожата

Бета-каротенот во кожата од тиква помага во заштитата од сончевите УВ зраци кои предизвикуваат брчки. Добро е и за здравјето на очите, здравјето и убавината на кожата.

Покрај тоа, витамините А и Ц се, како што велат експертите, еден вид одбрана на клетките од слободните радикали, бидејќи се антиоксиданти.

Тагови

Поврзани вести