Забава

Rimac Nevera и официјално стана најбрзиот електричен автомобил во светот

Rimac Automobili едноставно не претсануваат да работат и да носат одлични вести. На својата светска турнеја Rimac Nevera моментално е во САД, а токму таму се случи и уште еден историски момент за Мате Римац.

Иако брзината и перформансите на овој електричен автомобил од Хрватска повеќе пати се покажале и докажале, тоа Rimac Automobili не ги спречува и понатаму да ги поместуваат границите. Така, во склоп на сцетската турнеја на која ја претставуваат Nevera во јавноста и на потенцијалните купувачи деновиве во САД беше одржан тест на стаза за трка на 1/4 милја или 402 метри. milje.

Финалните резултати се фантастични. Имено, Nevera со своите електрични 1.914 коњски сили помина 402 метри за само 8.582 секунди, со максимална брзина од 270 км/ч.

Видеото од Youtube каналот DragTimes носи детален прилог и детални објаснувања од официјалниот тест-возач на Rimac Automobili, Mирослав Срнчевиќ.

 

Тагови

Поврзани вести