Свет

11 години по Фукушима, Јапонија повторно се врати на нуклеарната енергија

Премиерот Фумио Кишида во средата рече дека Јапонија ќе ги рестартира нуклеарните централи што сега не работат и ќе размисли за развој на реактори од следната генерација, во пресврт на политиката на враќање назад кон атомската енергија додека цените на горивото се зголемуваат ширум светот. Кишида им рече на новинарите дека им наложил на официјалните лица да излезат со предлози за мерки до крајот на годината.

Овој потег е значајна промена за Јапонија, која ја прекина употребата на нуклеарна енергија од 2011 година, кога цунамито предизвикано од силен земјотрес предизвика пад на водата во електраната Фукушима Даичи – што доведе до најголемата нуклеарна катастрофа во светот од Чернобил во 1986 година.

Оттогаш, јавноста еразбирливо останува скептична за нуклеарната енергија и Јапонија направи строги безбедносни ажурирања во погоните низ целата земја. Во последниве години земјата, исто така, увезуваше поголеми количини природен гас и јаглен за да ги задоволи своите енергетски потреби. Но, јапонската Влада планира да ја намали својата зависност од овие горива и ги претстави плановите Јапонија да постигне јаглеродна неутралност во 2050 година додека беше на самитот КОП 26 минатата година.

Во поново време, зголемувањето на цените на горивото, делумно поради неиспровоцираната инвазија на Русија на Украина, ја поттикна владата да објави повеќе мерки за заштеда на енергија. Кон крајот на јуни, Министерството за економија, трговија и индустрија ги повика жителите да штедат електрична енергија.
Јапонија има седум оперативни нуклеарни реактори, а три други се офлајн поради одржување, според Агенцијата за природни ресурси и енергија.

Тагови

Поврзани вести