Живот

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Затоа, љубителите на тестенини, компири и други извори на јаглехидрати може да останат разочарани и изгубени бидејќи остануваат без некои од нивните основни намирници. Иако консумирањето помфрит и омилените тестенини со сосови сигурно не помага при слабеење, не е секогаш точно дека јаглехидратите само доведуваат до зголемување на салото на стомакот.

Овесната каша, исклучително популарна храна за појадок што заситува, не е единственото јадење што го јадете за појадок и помага во слабеењето, но е една од најдобрите опции за почеток на денот поради нејзините нутритивни придобивки. Не само што овесните снегулки се најдобри јаглехидрати за слабеење, туку тие исто така играат улога во намалувањето на лошиот холестерол и регулирањето на нивото на шеќер во крвта, а се полни со протеини и влакна.

Еден од начините на кои овесната каша помага да се намали салото на стомакот е тоа што најверојатно нема да изедете премногу, според Бест, бидејќи јаглехидратите богати со влакна ви помагаат да развиете чувство на ситост побрзо.

„Целите житарки го одржуваат шеќерот во крвта стабилен, спречувајќи ги скоковите и падовите поврзани со зголеменото зголемување на телесната тежина“, вели Бест

Една неодамнешна студија покажа дека кога шеќерот во крвта ви се намалува по оброкот, гладувате побрзо и затоа имате тенденција да јадете повеќе. Бест вели дека една од најдобрите работи за јадење овесна каша е тоа што може да се подготви на различни начини, а многу од варијантите може да се подготват без да се додаде голема количина калории.

Најдобрата опција е да не ги јадете оние однапред подготвени и спакувани овесни снегулки со разни преливи, туку да направите сопствена комбинација, на пример со јаткасти плодови и овошје, како и со печурки, јајца и спанаќ, доколку сакате солени варијанти

Тагови

Поврзани вести