Свет

Шумите околу летувалиштето Мармарис во Турција горат веќе две недели

Ридовите во близина на турското летувалиште Мармарис, кои беа покриени со густа зелена борова шума, беа уништени од шумски пожари кои горат веќе две недели.

Снимката од беспилотни летала од малиот крајбрежен град Ичмелер снимена пред и по пожарот ги покажува последиците од уништувањето, пренесува Ројтерс.

Сега истите тие ридови формираат плашлив, сиво-кафеав пејзаж покриен со црни трупци.

Во последните две недели, пожарите оштетија десетици илјади хектари шуми во турските медитерански и егејски провинции, при што загинаа осум лица, додека илјадници луѓе, вклучително и туристи, беа принудени да избегаат.

Сличен пустош можеше да се види и на снимките од дронови во селото Баир и приморското одморалиште Турунчу, исто така во провинцијата Мугла, каде се наоѓаат познатите туристички центри Мармарис и Бодрум.

Општината Мугла објави дека се изгорени 55.000 хектари шуми, што е двојно повеќе отколку што беа изгорени во Турција во текот на целата минатата година, и дека 36.000 луѓе се евакуирани.

Силниот ветер, ниската влажност и температурите над 40 степени придонесоа за ширење на пожарот, додека во гаснењето учествуваа 15 авиони, 64 хеликоптери и 5.250 лица.

Тагови

Поврзани вести