Патувања

Шест најдобри европски градови за љубителите на пешачење

Најдобро ќе го запознаете духот на градот со одење по неговите улици. Ништо не ја отвора душата на градот како долга прошетка – тоа е единствениот начин да се открие град од кој не постои во водичи и апликации.

Берлин
И покрај тоа што беше мејнстрим и модерен, и беше меѓу омилените дестинации за викенд пред пандемијата, Берлин остана чуден, а понекогаш и отуѓувачки град. Ова особено се чувствува додека шетате низ неговиот историски центар, каде што стоеше Берлинскиот ѕид од 1961. до 1989. година.
Нејасната, непланирана прошетка низ Берлин ќе продолжи да ги истакнува неговите разлики и контрасти: прошетајте по широкиот булевар Карл Маркс и авенијата Курфирстендам, една од најпознатите во овој град, а потоа можете да прошетате низ квартот Ханза во најмалата берлински област, каде што познатите архитекти Алвар Алта, Валтер Гропиус, Арне Јакобсен и Оскар Нимаер дизајнираа модернистички станбени згради на местото што беше уништено во Втората светска војна. На вашата рута, потоа треба да го најдете градскиот парк Тиргарт, Александарплац, кој се уште зрачи со стариот исток, а потоа и Пренцлауер Берг, каде што има продавници и кафулиња.
Ако сте повеќе за планинарење надвор од центарот, прошетајте на аеродромот Темперлхоф, каде што се вкрстуваат наративи од нацистичка Германија, авионски превоз во Берлин и модерна миграција.

 Трст

Прошетката во Трст треба да започне со добро кафе, во некои од кафулињата на главниот плоштад се вистинскиот избор за подготовка за лутање низ градот. Потоа, прошетајте низ Музејот посветен на Џејмс Џојс и уметничката колекција и раскошниот ентериер на музејот Револтеле, потоа посетете го кафулето Сан Марко, пространа книжарница-виенско кафуле Арт Нову со повеќе од 50 видови филџани за кафе.
Од центарот, одете по угорницата до вилата Опичина од каде има поглед кон Трстскиот Залив.
Ако имате енергија за повеќе пешачење, продолжете по пошумената и чакалска патека на Страда Наполеоника кон Просек. Тоа се 5 километри ако го поминете целиот пат и ќе го видите замокот Мирамаре, викендичката на надвојводата Фердинанд Максимилијан и неговата сопруга Шарлот, во подножјето на карпата. Оттаму можете да се вратите во центарот на градот по друга патека.

 Марсеј
Античкиот француски град има се – пристаниште, тесни кривулести улици во квартот Ле Паниер, прекрасен поглед од базиликата Нотр Дам де ла Гарда и округот Ру де ла Република.
Само три блока од пристаништето е Ноа, населба каде што можете да пробате свежи производи, да го истражувате светот на зачините или да пиете чај, да јадете кускус и ќебапи.
Посетете го Музејот на европски и медитерански цивилизации, но секој може да ужива и во еден од помалите музеи во градот.

 

 Лисабон
Градовите што се протегаат по стрмни ридови може да бидат заморни за пешачење.
Сепак, Лисабон вреди да се посети. Ќе најдете сенка на улиците што се качуваат и спуштаат по улиците на лисабонските области Алфама, Баиро Алто и Чиадо.
Лисабон е еден од оние градови каде што оние ресторани кои на прв поглед заслужуваат помалку внимание, всушност служат најдобра храна, па затоа се исплати да се иселите од центарот и да најдете места што ги посетуваат локалните жители. Генерално, рибата е одлична, а специјалитети што треба да се пробаат се бакалхау фирс (бакалар со јајца и компири), сардини на скара или катаплана (бела риба и чорба од морски плодови)
Скитајќи низ градот ќе наидете на прекрасни барови и кафулиња, а во некои од нив ќе се восхитувате на фадото.

 Копенхаген
Копенхаген е еден од најпогодните за оние кои сакаат да го обиколат градот со велосипед, но исто така е идеален за оние кои сакаат да талкаат пеш.
Започнете со прошетка на гробиштата Асистенс. Можеби звучи чудно, но не е. Локалните жители доаѓаат тука да се релаксираат и тоа е вообичаена локација кога сакаат да одат на излет.
Тука се погребани филозофот Серен Киркегор и писателот Ханс Кристијан Андресен. Надвор од нејзините sидови е округот Норебро, модерна населба полна со продавници и галерии на дизајнерски парчиња, мурали и продавници за пиво.
Оттука, тргнете кон областа на пристаништето, поминувајќи низ градината на Кралската библиотека, која изобилува со прекрасен зелен простор, а потоа искористете ја можноста да ја посетите Кралската библиотека.

 

 Севилја
Почнувате да талкате од Тријана, потоа преку Гвадалкивир, островот де ла Картуш, кој беше домаќин на изложбата Експо во 1992 година.
Одете по рутата по која е познат градот, поворката на Светата недела. Конфрадс (верски братства) одат до центарот од парохиите низ целиот град, но сите тие се насочени по неколку улици, од Кале Кампана, преку Кале Сиерпес, преку Плаза де Сан Франциско, долж Авенида де ла Конституција, до катедралата.
Во близина е Вистинскиот Алказар, комплекс од палати, утврдувања, тераси и прекрасни градини и маслинови градини. Продолжете со прошетка преку преминување на реката за да влезете во Триана, која е најубава во самрак, кога ќе можете да испиете добро и ладно пиво на брегот на реката Кале Бетис пред да се упатите во центарот на градот и да пронајдете предјадења и фламенко.

Тагови

Поврзани вести