Македонија

Утринава нов земјотрес во мавровско, тлото не мируваше цела ноќ

Нов земјотрес утринава го стресе мавровско-гостиварскиот регион. Според податоците од ЕМСЦ земјотресот бил со јачина од 3,8 степени, а е почувствуван во 7:44 часот.

Епицентарот на земјотресот бил на 11 километри од Гостивар на длабочина од 2 километри.

Серија земјотреси од вчера вечерта се почувствувани во овој регион. Послаб земјотрес се почувствува во 21:03 часот, а тлото се тресеше во текот на ноќта.

Во 1.36 часот регистриран е земјотрес со јачина од 3,2 степени, по што следуваа уште два земјотреса во 2:29 и 2:49 часот со магнитуди од 2,8 и 2,7 степени.

Тагови

Поврзани вести