Свет

Терор во Америка: Убиени 19 ученици и двајца возрасни во основно училиште во Тексас

Убиени се деветнаесет деца и двајца возрасни во пукањето во основно училиште во Тексас. Напаѓачот бил осумнаесетгодишник вооружен со пиштол и полуавтоматска пушка, пред да биде убиен од полицијата.

Властите велат дека осомничениот делувал, но засега не го соопштија мотивот за нападот. Бројот на ранетите се уште е неутврден.

Меѓу ранетите има 66-годишна жена и 10-годишно девојче кои се во критична состојба во Универзитетската болница во Сан Антонио. Градот Увалде, каде што се случи инцидентот, е на еден час возење од Сан Антонио. Увалде има околу 15.000 жители.

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, повика на нови ограничувања на оружјето, во обраќањето до нацијата по нападот.

„Кога во има на Бог ќе се спротивставиме на лобито за оружје? Кога, за волја на Бога, ќе го направиме она што сите знаеме дека треба да го направиме?“ праша Б

Американскиот претседател нареди американското знаме да биде спуштено на половина копје до вечерта во сабота, на 28 мај. Знамето беше спуштено на сите јавни згради, воени и поморски објекти и сите поморски бродови, како и на амбасадите, конзулатите и воените и поморските објекти во САД и во странство.

Последниот инцидент на оружено насилство се случи 10 дена кога 18-годишник пукаше од пушка во супермаркет во населбата во Њујорк. Тој убил десет луѓе во, како што го нарекоа, расно мотивирано злосторство од омраза.

Нападот во Увалде е најсмртоносниот напад врз училиште во САД во речиси една деценија, по пукањето во училиштето Сенди Хук во 2012 година во Конектикат, во кое загинаа 26 лица, вклучително и 20 деца на возраст од пет до шест години.

Извештајот од Канцеларијата за отчетност на Владата на САД за 2020 година покажа дека околу две третини од сите престрелки во училиштата се случуваат на ниво на средно училиште и дека пукотниците во основното училиште најчесто се случајни.

И покрај пукотниците со масовни жртви и бранот насилства во Соединетите Држави, голем број иницијативи за реформирање на регулативите за оружјето пропаднаа во американскиот Конгрес, оставајќи ги државите и локалните совети да наметнат свои ограничувања.

Според студија објавена во април, смртните случаи од огнено насилство сега се водечка причина за смрт кај американските деца и тинејџери, надминувајќи го бројот на сообраќајни несреќи, пренесува радио слободна Европа во Македонија

 

Тагови

Поврзани вести