Свет

Руската пловечка нуклеарна централа тргна на првото патување

Пловечката нуклеарна централа  „Академик Ломоносов“, изградена во Русија, тргнала на својата прва пловидба од бродоградилиштето во Санкт Петерсбург кон Мурманск, на северозападот на Русија, каде нејзините реактори ќе бидат наполнети со гориво. Рутата води преку Балтичкото море.

„Академик Ломоносов“ ќе биде ставена во функција во 2019 година на Арктикот, и тоа на крајниот исток, со цел да го снабдува со енергија тамошното пристаниште, блискиот град и нафтените постројки.

Се работи за проект кој е под сериозни критики од борците за заштита на животната средина, а организацијата „Гринпис“  веќе го нарекува “пловечки Чернобил“.

rosatom 2

Rosatom

rosatom 4

Тагови

Поврзани вести