Свет

Протести во Солун против мерките за ограничување кој ги донесе владата во Атина

Вчера во Солун се одржаа масовни протести против мерките кој ги превзема владата во Атина во врска со ковид 19.
Исто така и околу 7 000 луѓе протестираа вчера вечер во центарот на Атина против задолжителната вакцинација на здравствените работници против коронавирусот, што ќе стапи на сила в среда
Повеќе од 5,7 милиони од 10,7 милиони луѓе се целосно вакцинирани, но ширењето на делта-сојот во земјата е загрижувачко
Илјадници граѓани, протестираа синоќа во Атина, при што дојде жестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата.
Демонстрантите носеа знамиња и транспаренти „Ние не сме против вакцините, но ние сме против фашизмот“ или „Да живее демократијата“.

 

Тагови

Поврзани вести