Свет

По разорниот земјотрес, Хаити погодени од тропска бура

Бројот на загинати во земјотресот што во саботата ги погоди Хаити порасна на 1419 лица, додека бројот на повредени се искачи на 1600. Голем број луѓе сѐ уште се сметаат за исчезнати.

И додека трае потрагата за преживеани Хаити го поди сила тропска бура, јави Би-би-си. Бурата Грејс се очекува да донесе 25 сантиметри дожд на метар квадратен. Силен дожд веќе зафати делови од Хаити.

Саботниот земјотрес беше со магнитуда од 7,2 степени по Рихтер и уништи 13.694 домови, а исто толку се оштетени.

САД, Мексико, Еквадор и Доминиканска Република испратија помош во храна и медицинска опрема, како и спасувачи во оваа најсиромашна карипска земја

Тагови

Поврзани вести