Македонија

Пожар во депонијата „Мегленци“

Голем пожар од вчера гори на депонијата „Мегленци“ во Новаци. Од Општина Битола информираат дека пожарот од утрово е ставен под контрола и дека на терен се сите надлежни институции.

пожар, депонија, Мегленци

„По пријавата на вработените во текот на вчерашниот ден дека во депонијата ‘Мегленци’ има пожар, екипи на ЈП ‘Комуналец’ веднаш реагирале на терен за да се спречи натамошното ширење и да се локализира пожарот. За таа цел веднаш биле известени сите надлежни институции, а биле повикани на помош и екипи од РЕК ‘Битола’ и Општина Новаци, на чија територија се наоѓа депонијата“, велат од Општината.

Поради топлото време, пожарот зафатил големи површини и се проширил во вечерните часови, но тој веќе е ставен под контрола. Случајот е пријавен и во СВР Битола, но засега не се знае кои се причините за опожарувањето на депонијата.

Тагови

Поврзани вести