Патувања

Планински градови во Канада

Канада е преполна со прекрасни, шармантни планински градови, од Британска Колумбија на запад па се до Newfoundland, нејзината источна провинција. Од прекрасните Rockies до помалку познати подрачја како што се Long Range Mountains, постојат повеќе дестинации опкружени со прекрасни сцени со можност да излезете на свеж воздух, да пешачите, скијате, возите велосипед и ред други активности.

Овие спектакуларни Канадски планински градови сигурно ќе ве примамат да ги посетите.

1. Collingwood, Blue Mountain, Ontario

Collingwood е дом на Blue Mountain Village, познато одморалиште сместено помеѓу подножјето на Blue Mountains и кристално чистите води на Грузискиот залив. Постојат повеќе од 50 уникатни ресторани и продавници, има широк спектар на настани низ целата година, како и долга листа на активности и атракции.

2.  Banff, Alberta

Дали некогаш сте се запрашале како би било да живеете во швајцарско скијачко село? Можете да дознаете во Канада со посета на Banff. Овој прекрасен планински град, сместен во срцето на канадскиот карпест дел во југоисточната граница на Националниот парк Banff, нуди доживување на спектакуларните езера и изобилство на диви животни. Во Banff можете да истражувате една просперитетна уметност и култура, голем број на музеи, уметнички галерии и концертни сали заедно со низа добри ресторани и продавници.

3. Fernie, British Columbia

Fernie е мал планински град во срцето на Rockies но доволно голем за зимски спортови, како и за уметност и култура. Во секое време можете да дознаете за историјата на областа во Fernie Museum, и ако се случи да го посетите во февруари, можете да добиете инспирација за учество на Ferney Mountain Film Festival. Од септември до декември во The Arts Station, ќе слушнете музика во живо и многу добри вибрации од концертната сцена.

4. Mont Tremblant, Quebec

Планинската убавина на Laurentian, е живописното село и одморалиште Tremblant кое е особено примамливо со своите живописни бои и спектакуларни погледи. Се наоѓа 129 километри северно од Монтреал, Tremblant често се нарекува највисоко одморалиште во источна Северна Америка. Не само што снежното село нуди широк спектар на меѓународни ресторани и една од најживописните сцени во регионот, посетителите можат да уживаат во качување по мраз, моторно санкање и многу други атракции.

Тагови

Поврзани вести