Клима

Октомвриски снегови ги покрија ски центрите и Водно

Иако е средина на октомври, метеоролозите предвидуваат студено време, дожд, а на планините снег.

Камерите на скимакедонија.мк покажуваат дека снег паѓа на Попова Шапка, Маврово, Пелистер и Нижеполе, а снежна покривка е формирана и на Водно.

Прогнозата на УХМР за денеска е:

Облачно и студено со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни (над 20 л/м2), проследени со засилен северен ветер. На планините на северозапад врнежите ќе бидат од снег и ќе се формира снежна покривка од 10 до 15 см. Врнежи од снег ќе има и на некои повисоки места.

Тагови

Поврзани вести