Забава

Нова теорија на научниците за диносаурусите: Живееле како волци !?

Тираносаурусите можеби не биле осамени предатори, како што се верува долго време, но биле повеќе социјални месојади како волци, откри ново истражување.

Палеонтолозите ја развија теоријата за време на проучувањето на масовната локација на тираносаурусот пронајден пред седум години во Националниот споменик на Гранд Стеркас-Ескаланте на југот на американската држава Јута, објави британскиот весник „Гардијан“.

Користејќи геохемиска анализа на коски и карпи, тим истражувачи од Универзитетот во Арканзас утврдиле дека диносаурусите умреле и биле закопани на истото место и дека тоа не е резултат на миење фосили од неколку области.

Кристи Кари Роџерс, професор по биологија на колеџот Мекалистер, рече дека ова истражување е добар почеток, но дека ќе бидат потребни повеќе докази пред да се утврди дали тираносаурусите живееле во социјална група.

„Тешко е да се биде толку сигурен дека овие податоци значат дека тираносаурусите живееле заедно во убави времиња“, рече Роџерс.

„Можно е овие животни да живееле во близина без да патуваат заедно во социјална група и едноставно да се собирале околу намалените ресурси како што времето станувало потешко“, додаде таа.

Тагови

Поврзани вести