Клима

Не очекува голем влажен бран- насекаде врнежи

Денес во текот на денот, како и во текот на утрешниот ден и тоа под влијание на ГОЛЕМ ВЛАЖЕН БРАН од запад, насекаде во Македонија ќе има врнежи од дожд и на повеќе места истите ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ, проследени со појава на грмежи и засилен северен ветер. Локално ќе има појава на НЕВРЕМЕ, проследено со интензивен пороен дожд (над 60 л/м2) со што се можни и локални ПОПЛАВУВАЊА, пз затоа препорачуваме КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ, додека од недела па натаму Атмосферата ќе биде постабилна и времето ќе биде претежно стабилно и суво. Температурите ќе бележат тенденција на ЗНАЧИТЕЛЕН ПАД и истите ќе се искачуваат во интервалот од 21 до 29 степени, што значи дека температурите ќе бидат под просекот за овој период од годината. И во Скопје и околината поради влијанието на големиот влажен бран од запад ќе има врнежи од дожд, и тоа особено денес попладне и во текот на ноќта, како и утре. Можно е и локална појава на НЕВРЕМЕ, а температурата значително ќе опадне – вели метео прогнозерот Славчо Попоски.

Тагови

Поврзани вести