ЗдравјеХрана

Не го фрлајте стариот леб: Направете вкусна гибаница

Состојки:

 • 12 парчиња бајат леб
 • 0,5 дл. млеко
 • 200 гр. сирење
 • 3 јајца
 • 0,2 дл. кисела павлака
 • 1 мала шолја масло
 • сол
 • 50 гр. сусам
 • 100 гр. сечено сувомеснато по избор

 

Начин на подготовка:

 1. Сирењето се рони ситно во сад, се додаваат јајца, павлаката и сол, потоа млеко и масло, па се меша се убаво.
 2. Се зема огноотпорен сад и се премачкува со малку масло, па се редат 6 кришки леб, се става половина од смесата од садот, па се става сечено сувомеснато, а потоа останатите 6 парчиња леб.
 3. Се става остатокот од филот, па се прска со малку масло и се става сусам.
 4. Се пече на 200 степени 25 минути додека не порумени.
Тагови

Поврзани вести