Свет

Ситуацијата во Мариупол како во Арачиново, по опсадата договорена евакуација на над 260 војници

Повеќе од 260 војници кои се борат на украинска страна вчера беа евакуирани од Азовстал, челичарницата во југоисточниот украински пристанишен град Мариупол, кој со недели е под опсада.

Украинското Министерство за одбрана најави евакуација откако еден од командантите на баталјонот Азов, украинската воена единица која е заробена во челичарницата, сигнализираше можен крај на опсадата. Украинската заменик-министер за одбрана Хана Маљар рече дека 53 „тешко ранети“ војници биле пренесени во болница во Новоазовск, додека други 211 биле евакуирани преку хуманитарен коридор до друга локација, пренесува радио слободна Европа.

Ситуацијата со извлекување на заробената команда во челичарницата во Мариупол наликува на ситуацијата во војната во Македонија во 2001 година кога македонските сили го заробија целиот команден состав на непријателите во селото Арачиново по што следеа преговори со огромни притисоци за нивна евакуација и транспорт во Косово, а така и се случи. Инаку тогаш во командата во Арачиново сите командни структури беа странски државјани претежно офицери на американската армија.

Тагови

Поврзани вести