Храна

Летна салата со домати, краставици и наут

Доматите и краставиците се едни од омилените намирници во топлите денови, а кога на таа комбинација ќе додадете и варен наут.

Наутот е богат со белковини и протеини, а малку калории, па затоа е идеален додаток на обичната салата.

letna-salata-so-domati-i-krastavici-koja-ja-obozava-i-rijana-03.jpg

Потребни состојки за една порција:

  • 100g варен наут (може да користите и наут од конзерва)
  • ½ краставица
  • ½ домат
  • Малку кромид по желба
  • Сол и бибер
  • 1 лажица маслиново масло
  • Неколку листови босилек

Сите состојки се сечкаат на мали парчиња и се зачинуваат.

Салатата е одличен летен ручек или вечера, а може и да ја понесете со себе како оброк за на работа.

Тагови

Поврзани вести