Храна

Компир на бугарски начин

Направете совршено мек компир внатре, а крцкав од горе.Ова е видео рецепт за компир на бугарски начин.

Состојки:

 • 1 кг. компир
 • 100 гр. маргарин
 • 30 гр. брашно
 • 3 јајца
 • 100 гр. кашкавал
 • бибер
 • сол

 

Подготовка:

 1. Се мие компирот, се вари во солена вода, излупете го, па потоа изрендајте го.
 2. Ставете сол и ставете го во намастен плех со брашно.
 3. Јајцата добро изматете ги, па додајте го маргаринот растопен, а потоа додајте и брашно и бибер.
 4. Ставете го ова врз компирот.
 5. Ставете изрендан кашкавал и печете на 180 степени 30 минути.
 6. Служете со кисело млеко.

 

Ова е деталната подготовка:

 

 

Тагови

Поврзани вести