Македонија

Загаденоста на воздухот повторно урива рекорди

Охрид вчеравечер беше најзагаден град во земјава. Мерната станица таму измери присуство на ПМ10 честички од 432 милиграми на метар кубен.

Загадени се и Скопје, Куманово, Кавадарци и Велес.

Најзагадена скопска населба е Ново Лисиче со 258 милиграми на метар кубен.

Тагови

Поврзани вести