Забава

Домашна маска за затегнување на кожата на вратот

Можеби звучи малку чудно, но јајцето е одличен избор за правење маски. Поточно, белките. Има исклучителни способности кога е во прашање ефектот на затегнување на кожата. Исто така, ја снабдува кожата со хранливи материи и ѝ дава на нашата кожа младешки изглед. Сѐ што ви треба за оваа маска е:

 

  • 1 јајце (одвојте ја белката од жолчката)
  • Маслиново масло
  • Лимон
  • Кокосово масло

 

Можеби се прашувате зошто сите овие состојки? Дали навистина има потреба од сите нив? Има многу причини зошто препорачуваме да ги ставите, но ќе наведеме само некои од нив.Маслиновото масло помага во хидратација и регенерација на кожата. Овој прехранбен производ е познат низ светот по своите корисни својства. Грците прават дури и сапун од маслиново масло. Затоа, слободно додадете го во списокот со состојки.

Сокот од лимон е полн со витамин Ц, а зошто да не додадете природен антиоксиданс на маската. Го спречува стареењето на кожата и помага да стане затегната.

Кокосовото масло ја хидрира и ја храни кожата. Поради оваа причина, предлагаме задолжително да го додадете во маските од овој тип. Веруваме дека вашата кожа ќе биде задоволна.

Начин на подготовка: Доволно е да се исцеди лимонот, да се скрши јајцето и да се одвојат жолчките и белките. Предлагаме да ги изматите белките бидејќи така е полесно да се користи. Соединете ги состојките и нанесете на исчистено лице. Маската трае до 15 минути. Нема потреба да ја чувате подолго од тоа. Се разбира, задолжително исплакнете добро.

Колку пати се повторува? Оваа домашна маска за затегнување на кожата на вратот може да се користи 2-3 пати неделно.

Тагови

Поврзани вести