Здравје

Домашен леден чај

Состојки:

  • 2 лажички зелен чај
  • 1 лимон
  • 4 праски
  • малку ѓумбир
  • нане

Подготовка:

  1. Се става зелениот чај во врела вода и се остава 5 минути, па се цеди.
  2. Праските и ѓумбирот се лупат и се мешаат со малку вода, па се цедат.
  3. Сокот од лимон со ѓумбир и праска се става во зелениот чај, па се ставаат на кришки исечени праски и се лади.
  4. Се служи со листови нане.

 

Тагови

Поврзани вести