Свет

„Дали тие се обидуваат да бидат газди на Земјата?“ напиша Маск за собирот во Давос

Илон Маск јасно стави до знаење дека не е обожавател на Светскиот економски форум, годишниот собир на светските лидери и извршни директори што се одржува во Давос, Швајцарија оваа недела. Маск, кој до крајот на 2022 година беше најбогатиот човек на светот, го сподели својот презир кон конференцијата во швајцарскиот град Давос,која беше започната во 1971 година од Клаус Шваб, во серија твитови во последните денови, вклучително и доведување во прашање самото нејзино постоење.

„Како е воопшто нешто важен Светски Економски Форум/Давос?“, праша Маск во еден твит одговарајќи на видеото од воведниот говор на Шваб на настанот во 2023 година. „Дали тие се обидуваат да бидат газда на Земјата!?“, продолжи тој.

Над 600 извршни директори се очекува да присуствуваат на Давос оваа година, вклучително и директори од Вол Стрит како Џејми Димон од JPMorgan, Дејвид Соломон од Голдман Сакс и Џејмс Горман од Морган Стенли. Ќе бидат присутни над 50 светски лидери, вклучувајќи ги и оние на Шпанија, Јужна Кореја, Полска и Филипините. Некои познати личности како Идрис Елба и Will.i.am исто така ќе бидат таму. Тие таму ќе бидат во ствојство на послушни слуги кој ќе ги примат наредбите и ќе се потрудат точно и прецизно да ги сроведат според улогите кои им се доделени.

Маск, сепак, нема да биде присутен. Во посебен твит испратен на крајот на декември, Маск јасно стави до знаење дека нема да присуствува на собирот, велејќи дека „звучи досадно“.

Тој дополнително го навреди форумот во понеделникот и го спореди со онлајн таблата за пораки 4Chan, која е добро позната по тоа што создава неосновани теории на заговор. „Треба да има играно шоу: „4Chan или Давос, кој го кажа тоа?““, напиша Маск на Твитер како одговор на постот во Substack од авторот Мајкл Шеленбергер и новинарката Изабела Каминска, кои разговараа за напорите на Светскиот економски форум да се бори против теоретичарите на заговор кои веруваат дека Форумот е дизајниран да ја нареди светската доминација.

Маск, исто така, одговори директно на твитот од официјалната сметка на Светскиот економски форум во кој се вели дека „пренаселеноста останува глобален предизвик“, спротивно на тоа и поддржувајќи го неговиот силно прифатен став дека падот на наталитетот претставува голем проблем за човештвото. „Колапсот на населението е егзистенцијален проблем за човештвото, а не пренаселеност!“, напиша Маск.

Тагови

Поврзани вести